Save

Senior Accountant (m/w/d)

Pentru Clientul nostru, o companie de top in domeniul real-estate, suntem in cautarea unui

Senior Accountant
Cerintele Postului:

• Experienta in domeniul financiar-contabil de minim 5 ani preferabil intr-o societate de contabilitate sau intr-o societate care opereaza in domeniul real-estate;
• Experienta in utilizarea softului contabil Ms Navision sau SAP reprezinta un avantaj;
• Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
• Certificare de expert contabil (CECCAR) este un plus;
• Cunoștințe solide ale Codului Fiscal și ale standardelor contabile din România;
• Cunostinte bune ale standardelor internationale de raportare financiara (IFRS);
• Cunostinte bune de Ms Office, in special de Excel;
• Cunostinte avansate de limba engleza;
• Atenție la detalii și capacitatea de a gestiona sarcini multiple și complexe;
• Abilitati bune de planificare, organizare, prioritizare, comunicare si relationare, responsabilitate, promptitudine si capacitatea de a respecta termenele limita.

Responsabilitati:

• Organizeaza si coordoneaza desfasurarea tuturor activitatilor de contabilitate pentru portofoliul de proiecte alocate de catre angajator: realizarea cu acuratete si la timp a activitatii de contabilitate statutara, pregatirea si depunerea declaratiilor fiscale, intocmirea rapoartelor, precum si a situatillor cerute de legislatia romana in vigoare;
• Asigura indeplinirea la termen a obligatiilor societatii fata de bugetul statului in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare;
• Intocmeste raportarile financiare lunare, trimestriale si anuale catre Grup cu respectarea normelor de raportare IFRS si respectiv a procedurilor de raportare interna ale Grupului;
• Asigura implementarea politicilor financiar-contabile ale Grupului;
• Intocmeste situatiile financiare statutare;
• Verifica si aproba la plata facturile de furnizori si respectiv impozitele si taxele datorate catre bugetul statului;
• Asigura asistenta si intocmeste situatiile financiar-contabile solicitate in cadrul controalelor fiscale in colaborare cu departamentul intern de taxe al societatii;
• Colaboreaza cu auditorul financiar extern la realizarea auditului anual al situatiilor financiare si a altor misiuni inrudite;
• Participa la implementarea programelor informatice de contabilitate conform deciziei conducerii angajatorului;
• Asigura suport cu privire la intocmirea documentatiei anuale de inventariere a patrimoniului (liste de inventariere, confirmari de solduri in relatie cu bancile, clientii, furnizorii si creditorii societatii, procese verbale de casare etc);
• Intocmeste diverse situatii financiar-contabile solicitate de seful direct sau de catre celelalte departamente ale societatii (cash-flow, componente de solduri, analiza variatiilor din perspectiva contabila, etc);
• Asigura informatiile contabile solicitate cu ocazia intocmirii bugetului anual;
• Coordoneaza arhivarea corespunzătoare a documentele si registrelor contabile ale societatii;

If you are interested in this challenging position we are looking forward to receiving your comprehensive application for ref.no. 100,015 preferably through our ISG career portal or via email.

Visit isg.com/jobs/search - here you can find new job offers every day.